Nejčastější otázky k odkupu firem

Vy jste odborníky ve svém podnikání, my jsme odborníky v odkupu firem.

Pohybujeme se v oblasti prodeje a odkupu firem řadu let a díky tomu máme mnoho odborných a praktických zkušeností.

Připravili jsme pro Vás seznam nejčastějších otázek a odpovědí k odkupu firem a podílů. Pokud v tomto seznamu nenajdete odpověď na svou otázku, ozvěte se nám a my Vám rádi odpovíme.

 

Prohlédněte si seznam nejčastějších dotazů.

Vyhledáte mi firmu zajímavou ke koupi?

Ano, jistě.

Toto je jeden ze dvou nejčastějších způsobů naší pomoci s nákupem firmy. Zájemce nemá vybranou konkrétní firmu k nákupu. Obrací se na nás s žádostí o vyhledání firmy vhodné k nákupu v daném odvětví, regionu nebo s určitými parametry.

Zajistíte mi odkup konkrétní společnosti?

Ano, i v tomto Vás umíme zastoupit. Rádi provedeme oslovení konkrétních firem a vedení akvizičních jednání za Vás.

Nedokážeme Vám ale samozřejmě zaručit, že majitelé dané konkrétní firmy budou ochotni v daném čase a za danou cenu ochotni svou firmu prodat.

Jak může při odkupu firmy pomoct poradenská společnost?

Naše společnost standardně provádí klienta celým odkupem. Zajistíme vše od vyhledání vhodných firem k nákupu, detailní analýzy firem, oslovení firem a vedení akvizičních jednání, přípravu právních dokumentů až po samotný podpis kupní smlouvy a předání podniku.

Investor díky nám nemusí mít obavy, že během akvizice něco opomene a po nákupu firmy se na něj vynoří neočekávané problémy.

V případech nákupů konkurenčních firem většinou není jednání bez zprostředkovatele možné, jelikož konkurent s Vámi často nebude chtít na přímo komunikovat.

V jakých částkách se pohybují ceny firem k prodeji?

Obvyklé prodejní ceny společností, jejichž prodej zprostředkováváme, se pohybují v rozmezí 10 až 200 milionů korun.

Na co si dát pozor při koupi již fungující firmy?

Ze strany investorů je vždy nutné důkladné seznámení s vytipovanou firmou – označované někdy jako tzv. due diligence. Obvyklé jsou analýzy a audity jednotlivých segmentů činnosti (např. účetnictví, daně, soudní spory, ekologie, duševní vlastnictví, systémy jakosti atd.).

Při takto provedeném prověření a při skutečně odborném postupu akvizice jsou rizika nákupu fungující firmy minimální.

Co znamená Due Diligence?

Takto bývá v našem prostředí označována právě detailní analýza veškeré agendy a hospodaření společnosti před jejím nákupem.

Due diligence zahrnuje například audit účetnictví, daní a hospodaření, audit ve vztahu k životnímu prostředí nebo bezpečnosti práce, analýzu smluvních vztahů a závazků společnosti nebo analýzu struktury zadlužení atd.

Není přímý nákup výhodnější než přes zprostředkovatele?

S výsledky přímého nákupu se občas zpětně setkáváme, když k nám přijdou noví majitelé s prosbou o radu. Bohužel, často už bývá na radu pozdě. Investor sčítá problémy a ztráty a někdy dokonce případ přebírá policie či soud.

Z našeho pohledu je přímý nákup bez odborného poradenství velmi rizikový a nedoporučujeme jej.

Chcete naopak svou firmu prodat? Přečtěte si Nejčastější otázky a odpovědi k prodeji firem.